Hodina plná pokusů a kouzel

V pondělí 25. září nás navštívili zástupci VŠCHT Praha s projektem Hodina moderní chemie, jehož cílem je popularizovat chemii a moderní chemické obory.

Žákům 8. ročníku představili program s názvem „Úvod do chemie“. Studenti tak viděli mimo jiné barevný semafor, výrobu střelného prachu, zapálení nitrocelulózy, barevné hoření kationtů kovů, vlastnosti oxidu uhličitého a kapalného dusíku. Za pozornost a aktivní účast pak byli odměněni výrobou vlastní zmrzliny pomocí kapalného dusíku, která byla dle slov ochutnávajících vynikající.

Pro žáky 9. ročníku byl připraven scénář s názvem „Chemie a energie“. Během hodiny se žáci seznámili s možnostmi získávání energie od parního stroje až po moderní způsoby. Dále zjistili, jaké jsou alternativní zdroje pohonných hmot. Závěrem měli možnost vidět, jaký je rozdíl mezi černým a bezdýmným střelným prachem. Hodina byla završena výstřelem z perkusní pistole.

M. Nečadová

Hodina plná pokusů a kouzel